کپی رایت و کپی لفت

  • July 10, 2022 1:03 am

     نقض حق چاپ یکی از بزرگترین مشکلات عصر اینترنت است. هرگز پیش از این، نقض حقوق مالکیت معنوی به این اندازه آسان نبوده است، و هرگز به این اندازه سخت نبوده که دیگران را از سرقت زحمات شخصی خود منع کنید.

     به عنوان یک سازنده، باید از مالکیت معنوی خود محافظت کنید: عکاسان باید حق چاپ عکس ها و تصاویر را داشته باشند، توسعه دهندگان نرم افزار باید از مجوزهای نرم افزاری مناسب استفاده کنند، وبلاگ نویسان باید اعلامیه های حذف DMCA را صادر کنند، و غیره.

 

مقایسه بین کپی رایت و کپی لفت در FOSS :

Copyright: 

      کپی رایت عبارت است از اعطای حق انحصاری برای کپی کردن، مجوز، استفاده یا بهره برداری از یک اثر هنری اصلی یا ایجاد یک طرح اصلی. به عنوان مثال، فرض کنید یک DVD از Star Wars – A New Hope خریداری کرده اید، می توانید از این DVD طبق قوانین خاصی که در بسته بندی تعریف شده است استفاده کنید، مانند پخش آن در خانه با دوستان خود.
      شما نمی توانید با آن کاری انجام دهید که ناشر اجازه آن را نداده است مانند کپی کردن DVD و دادن یک نسخه به دوست خود. این به این دلیل است که ناشر حق چاپ فیلم را دارد و اگر بداند در حال کپی کردن DVD هستید می تواند از شما شکایت کند.

Copyleft: 

      مجوزهای کپی لفت در ساختار قانونی کپی رایت وجود دارد. علیرغم آنچه از نام آن پیداست، کپی لفت در مورد لغو کپی رایت یا حق چاپ نیست. بلکه مجوزهای کپی لفت زیرمجموعه مجوزهای کپی رایت هستند و هدف بازگرداندن آزادی به کاربران است.
      مفهوم اصلی کپی‌لفت این است که کاربران باید حق استفاده آزادانه، کپی، اصلاح و توزیع آثار را هر طور که می‌خواهند داشته باشند، با یک بند حیاتی: همه آثار مشتق شده باید آزادی‌های یکسانی را به کاربران ارائه دهند.
 
      مجوز کپی لفت با مجوز مجاز ( permissive license ) یکسان نیست، که به کاربران آزادی انجام هر کاری را که می خواهند می دهد. مجوزهای کپی لفت همچنان برخی از مطالبات را تحمیل می کند.
      قابل توجه ترین جنبه مجوزهای کپی لفت این است که آنها از کاربران می خواهند آثار مشتق شده را تحت مجوزی توزیع کنند که همان حقوق اثر اصلی را ارائه می دهد.

     فرض کنید یک عکاس یک عکس کپی لفت منتشر می کند تا همه از آن استفاده کنند. به عنوان یک کاربر، شما حق دانلود آن عکس را دارید، آن را هر طور که می خواهید تغییر دهید، و سپس آن را هر طور که می خواهید بین هرکسی که می خواهید توزیع کنید — اما همچنین باید به دیگران اجازه دهید کار شما را هر طور که بخواهند اصلاح و توزیع کند. 

به این بند سهم یکسان ( share-alike ) می گویند.
      به همین دلیل است که کپی‌لفت با دامنه عمومی یکسان نیست. و به همین دلیل است که در حوزه نرم افزار،  مجوزهای BSD و MIT به عنوان مجوزهای کپی لفت به حساب نمی آیند.
      دامنه عمومی به این معنی است که هیچ کس مالک یک اثر خاص نیست و هر کسی آزاد است هر کاری که می خواهد با آن انجام دهد. شما می توانید یک عکس دامنه عمومی بگیرید، آن را تغییر دهید، و سپس آن را تحت مجوز محدود کننده خود بفروشید. شما می توانید کد منبع دارای مجوز MIT را بگیرید، آن را تغییر دهید و تحت یک مجوز سختگیرانه منتشر کنید.
      کپی لفت فقط اجازه آزادی نمی دهد بلکه نیاز به آزادی دارد. چنین مجوزهایی تضمین می کنند که آزادی های کپی لفت حتی در آثار مشتق شده باقی می ماند.

کپی لفت همیشه رایگان نیست

خب. گفتیم مجوز کپی لفت با دو جنبه اصلی تعریف می شود:
  • آزادی کاربران برای اصلاح و توزیع آثار مشتق شده.
  • بند «سهم یکسان» که آزادی را در آثار مشتق شده نیز حفظ می کند.
      تقریباً هیچ چیزی وجود ندارد که به آثار کپی لفت نیاز داشته باشد و به صورت رایگان و بدون قیمت در دسترس قرار گیرد.
      به عبارت دیگر، ممکن است نتوانید یک اثر کپی لفت خاص را بدون پرداخت هزینه آن به دست آورید. اما هنگامی که هزینه آن را پرداخت کردید، تا زمانی که همان آزادی های کپی لفت را در اثر مشتق شده حفظ کنید، می توانید آن را اصلاح و توزیع کنید.
Red Hat Enterprise Linux مثال عملی خوبی برای این موضوع است.
      هسته لینوکس تحت مجوز عمومی عمومی گنو (GPL) مجوز دارد که یک مجوز کپی لفت است. Red Hat Enterprise Linux (RHEL) یک سیستم عامل تجاری است که بر روی هسته لینوکس اصلاح شده ساخته شده است. نسخه دسکتاپ RHEL به قیمت 49 دلار فروخته می شود، اما برای رعایت GPL، کد منبع RHEL در خرید گنجانده شده است.

در کپی لفت اعمال محدودیت های تجاری مجاز است

      سازمان Creative Commons دو مجوز کپی لفت ارائه می دهد که سازندگان می توانند هنگام توزیع آثار خود از آنها استفاده کنند.
  • اولین مورد مجوز Creative Commons Attribution-ShareAlike (CC BY-SA) است که تا زمانی که خالق اصلی منتسب باشد و اثر مشتق شده به بند «اشتراک‌گذاری یکسان» پایبند باشد، اجازه تغییر و توزیع مجدد را می‌دهد.
  • دومین مورد مجوز Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike (CC BY-NC-SA) است، که همان چیزی است با این تفاوت که استفاده از اثر یا هر اثر مشتق شده را برای مقاصد تجاری ممنوع می کند.
به طور خلاصه، کپی لفت استفاده تجاری یا غیرتجاری را محدود یا اعمال نمی کند.

آیا کپی لفت برای شما مناسب است؟

در انتها باید گفت کپی لفت یک فلسفه است.
      وقتی متعهد به صدور مجوز کپی لفت می شوید، کسب درآمد سخت تر است. حتی اگر در نهایت درآمد کسب کنید، احتمالاً در نهایت به میزان قابل توجهی کمتر از قوانین سنتی کپی رایت درآمد خواهید داشت. تنها دلیل تحمل چنین معایبی این است که واقعاً به مأموریت کپی لفت اعتقاد دارید یعنی: آزادی برای کاربران.
      از این نظر، همپوشانی‌های زیادی بین سازندگان کپی‌لفت و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار متن‌باز وجود دارد، اما به یاد داشته باشید که کپی‌لفت به چیزی بیش از نرم‌افزار اعمال می‌شود.
منابع: