آموزش نصب XAMPP در ویندوز 10

 • July 18, 2022 11:23 pm
      XAMPP عنوانی است که به بسته نرم افزاری شامل وب سرور آپاچی ، سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای Mysql ( یا MariaDB ) و زبان برنامه نویسی PHP داده می شود. X در Xampp نماینده سیستم عامل هایی است که با آن کار می کند یعنی Windows , Linux و Mac OS.
 • Apache : سرور وب منبع باز Apache پرکاربردترین سرور در سراسر جهان برای ارائه محتوای وب است. برنامه سرور به عنوان یک نرم افزار رایگان توسط بنیاد نرم افزار آپاچی در دسترس است.
 • MySQL/MariaDB: در MySQL، XAMPP شامل یکی از محبوب ترین سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای در جهان است. در ترکیب با وب سرور Apache و زبان برنامه نویسی PHP، MySQL ذخیره سازی داده ها را برای خدمات وب ارائه می دهد. نسخه‌های کنونی XAMPP جایگزین MySQL با MariaDB (یک فورک توسعه‌یافته پروژه MySQL، ساخته‌شده توسط توسعه‌دهندگان اصلی) شده‌اند.
 • PHP: زبان برنامه نویسی سمت سرور PHP کاربران را قادر می سازد تا وب سایت ها یا برنامه های کاربردی پویا ایجاد کنند. PHP را می توان بر روی تمام پلتفرم ها نصب کرد و از تعدادی سیستم پایگاه داده متنوع پشتیبانی می کند.
 • Perl: زبان برنامه نویسی Perl در مدیریت سیستم، توسعه وب و برنامه نویسی شبکه استفاده می شود. پرل نیز مانند PHP به کاربران امکان می دهد تا برنامه های وب پویا را برنامه ریزی کنند.
      در کنار این اجزای اصلی، این توزیع رایگان آپاچی حاوی ابزارهای مفید دیگری است که بسته به سیستم عامل شما متفاوت است. این ابزارها عبارتند از سرور ایمیل Mercury، ابزار مدیریت پایگاه داده phpMyAdmin، راه حل های نرم افزار تجزیه و تحلیل وب Webalizer، وOpenSSL و Apache  و Tomcat و سرورهای FTP FileZilla یا ProFTPd.

حوزه های کاربرد :

      یک سرور XAMPP را می توان با یک فایل اجرایی به سرعت و به راحتی نصب کرد و از آن استفاده کرد و به عنوان یک سیستم تست محلی برای لینوکس، ویندوز، و Mac OS X عمل می کند. بسته نرم افزاری شامل همان اجزایی است که در سرورهای وب رایج یافت می شود. توسعه دهندگان این شانس را دارند که پروژه های خود را به صورت محلی آزمایش کنند و آنها را به راحتی به سرورهای واقعی منتقل کنند. اما XAMPP برای استفاده به عنوان یک سرور عمومی مناسب نیست، زیرا بسیاری از ویژگی‌های ایمنی عمداً برای ساده‌سازی و سرعت بخشیدن به سیستم برای آزمایش کنار گذاشته شده‌اند.

نصب XAMPP :

      آموزش XAMPP ما شما را در مراحل نصب بسته نرم افزاری در ویندوز راهنمایی می کند. اگر از لینوکس یا Mac OS X استفاده می‌کنید، مراحل ذکر شده در زیر برای فرآیند نصب ممکن است متفاوت باشد.

۱) دانلود:

      XAMPP نسخه ای است که توسط پروژه غیرانتفاعی Apache Friends در دسترس است. نسخه‌های دارای PHP 8.0، 7.4، یا 8.1 برای دانلود در وب‌سایت Apache Friends در دسترس هستند.

۲) اجرای فایل exe.

پس از دانلود بسته نرم افزاری، می توانید با دوبار کلیک کردن روی فایل با انتهای exe، نصب را شروع کنید.

۳) هر گونه نرم افزار آنتی ویروس را غیرفعال کنید

از آنجایی که یک برنامه آنتی ویروس فعال می تواند بر روند نصب تأثیر منفی بگذارد، توصیه می شود تا زمانی که تمام اجزای XAMPP با موفقیت نصب شوند، به طور موقت هر نرم افزار آنتی ویروس را متوقف کنید.

۴) UAC را غیر فعال کنید

      کنترل حساب کاربری (UAC) می‌تواند با نصب XAMPP تداخل داشته باشد زیرا دسترسی نوشتن به درایو C: را محدود می‌کند، بنابراین توصیه می‌کنیم این مورد را نیز در طول مراحل نصب غیرفعال کنید. برای اطلاع از نحوه خاموش کردن UAC خود، به صفحات پشتیبانی Microsoft Windows بروید.
 
install xampp

۵) نصب را شروع کنید

      پس از اینکه فایل exe را باز کردید (پس از غیرفعال کردن برنامه(های) آنتی ویروس و یادداشت کنترل حساب کاربری، صفحه شروع ویزارد راه اندازی XAMPP باید به طور خودکار ظاهر شود. برای پیکربندی تنظیمات نصب، روی “Next” کلیک کنید.
 
install xampp

۶) اجزای نرم افزار را انتخاب کنید

      در بخش «انتخاب مؤلفه‌ها»، می‌توانید اجزای جداگانه بسته نرم‌افزاری XAMPP را از نصب حذف کنید. اما برای یک سرور تست کامل محلی، توصیه می کنیم با استفاده از تنظیمات استاندارد و تمام اجزای موجود نصب کنید. پس از انتخاب خود، روی “Next” کلیک کنید.
 
install xampp

۷) دایرکتوری نصب را انتخاب کنید

      در این مرحله بعدی، شما این انتخاب را دارید که محل نصب بسته نرم افزاری XAMPP را انتخاب کنید. اگر تنظیمات استاندارد را انتخاب کنید، پوشه ای با نام XAMPP در زیر C:\ برای شما ایجاد می شود. پس از انتخاب مکان، روی «Next» کلیک کنید.
 

۸) فرآیند نصب را شروع کنید

      پس از تعیین تمام تنظیمات ذکر شده، برای شروع نصب کلیک کنید. ویزارد راه اندازی کامپوننت های انتخاب شده را باز کرده و نصب می کند و آنها را در دایرکتوری تعیین شده ذخیره می کند. این فرآیند در مجموع می تواند چند دقیقه طول بکشد. با زیر نظر گرفتن نوار بارگذاری سبز رنگ در سط صفحه، می توانید پیشرفت این نصب را دنبال کنید.
 

۹) تکمیل نصب

      هنگامی که همه اجزای بسته بندی و نصب شدند، می توانید با کلیک بر روی “پایان”، ویزارد راه اندازی را ببندید. می توانید تیک کادر مربوطه را بزنید و پس از اتمام مراحل نصب، کنترل پنل XAMPP را باز کنید.
 

کنترل پنل XAMPP

      از طریق کنترل پنل XAMPP می توان به کنترل اجزای جداگانه سرور آزمایشی دست یافت. رابط کاربری همه اقدامات را ثبت می کند و به شما امکان می دهد ماژول های جداگانه را شروع یا متوقف کنید. کنترل پنل XAMPP دکمه های مختلفی را نیز به شما ارائه می دهد، از جمله:
 
 • Config: به شما اجازه می دهد تا XAMPP و همچنین اجزای جداگانه را پیکربندی کنید.
 • Netstat: تمام فرآیندهای در حال اجرا در رایانه محلی را نشان می دهد.
 • Shell: پوسته یونیکس را باز می کند.
 • Explorer: پوشه XAMPP را در Windows Explorer باز می کند.
 • Services: تمام سرویس هایی که در حال حاضر در پس زمینه اجرا می شوند را نشان می دهد.
 • Help: پیوندهایی به انجمن های کاربران ارائه می دهد.
 • Quit: کنترل پنل XAMPP را می بندد.
 

استارت ماژول ها

      ماژول‌های مجزا را می‌توان در کنترل پنل XAMPP از طریق دکمه‌های مربوطه در زیر «Actions» راه‌اندازی یا متوقف کرد. می‌توانید ببینید کدام ماژول‌ها راه‌اندازی شده‌اند، زیرا نام آن‌ها به رنگ سبز در زیر عنوان «Module» مشخص شده است.

      اگر یک ماژول در نتیجه یک خطا راه اندازی نشود، بلافاصله با فونت قرمز از این موضوع مطلع خواهید شد. گزارش دقیق خطا می تواند به شما در شناسایی علت مشکل کمک کند.

راه اندازی XAMPP

      یک منبع خطای رایج مرتبط با آپاچی پورت های مسدود شده است. اگر از تنظیمات استاندارد استفاده می کنید، XAMPP وب سرور را به پورت اصلی 80 و پورت SSL 443 اختصاص می دهد. این دومی به ویژه اغلب توسط برنامه های دیگر مسدود می شود. در مثال بالا، به احتمال زیاد پورت Tomcat مسدود شده است، به این معنی که وب سرور نمی تواند راه اندازی شود. سه راه برای حل این مشکل وجود دارد:
 
 • پورت متناقض را تغییر دهید: برای مثال فرض می کنیم که برنامه پیام رسان فوری اسکایپ پورت SSL 443 را مسدود می کند (این یک مشکل رایج است). یکی از راه های مقابله با این مشکل، تغییر تنظیمات پورت اسکایپ است. برای انجام این کار، برنامه را باز کنید و از طریق «Actions»، «Options» و «Advanced» حرکت کنید تا به منوی «Connections» برسید. باید یک کادر علامت‌دار پیدا کنید تا اجازه دسترسی اسکایپ به پورت‌های 80 و 443 را بدهد. اکنون این کادر را لغو انتخاب کنید.
   
 • تغییر تنظیمات پورت ماژول XAMPP: روی دکمه Config برای ماژول مورد نظر کلیک کنید و فایل های httpd.conf و httpd-ssl.conf را باز کنید. قبل از ذخیره اطلاعات فایل، پورت شماره 80 را در httpd.conf و پورت شماره 443 را در httpd-ssl.conf با هر پورت رایگان جایگزین کنید. اکنون روی دکمه تنظیمات عمومی در سمت راست کلیک کرده و “Services and Ports Settings” را انتخاب کنید. پورت ها را برای سرور ماژول سفارشی کنید تا تغییرات در فایل های conf را منعکس کند.
 • پایان دادن به برنامه متناقض: ساده ترین راه برای جلوگیری از تداخل پورت در کوتاه مدت، پایان دادن به برنامه تداخلی است (در این مورد اسکایپ). اگر اسکایپ را بعد از اینکه سرورهای ماژول XAMPP از قبل در حال اجرا هستند راه اندازی مجدد کنید، پورت دیگری را انتخاب می کند و مشکل شما حل می شود.

مدیریت ماژول

شما یک گزینه “Admin” در کنترل پنل برای هر ماژول در XAMPP خود دارید.
 
 • روی دکمه Admin سرور آپاچی خود کلیک کنید تا به آدرس وب سرور وب خود بروید. اکنون کنترل پنل در مرورگر استاندارد شما شروع می شود و به داشبورد میزبان محلی XAMPP خود هدایت می شوید. داشبورد دارای لینک‌های متعددی به وب‌سایت‌ها برای اطلاعات مفید و همچنین پروژه متن‌باز BitNami است که برنامه‌های مختلفی را برای XAMPP به شما ارائه می‌دهد، مانند وردپرس یا سایر سیستم‌های مدیریت محتوا. یا می توانید از طریق localhost/dashboard/ به داشبورد دسترسی پیدا کنید.
      می توانید از دکمه Admin ماژول پایگاه داده خود برای باز کردن phpMyAdmin استفاده کنید. در اینجا، می توانید پایگاه داده پروژه های وب خود را که روی XAMPP خود آزمایش می کنید، مدیریت کنید. همچنین، می توانید از طریق localhost/phpmyadmin/ به بخش مدیریت پایگاه داده MySQL خود دسترسی پیدا کنید.
 
 

آزمایش نصب XAMPP شما

      برای بررسی اینکه آیا سرور آزمایشی شما به درستی نصب و پیکربندی شده است، می توانید یک صفحه آزمایشی PHP ایجاد کنید، آنها را در میزبان محلی XAMPP خود ذخیره کنید و آنها را از طریق مرورگر وب بازیابی کنید.
 
 • دایرکتوری XAMPP را از طریق دکمه “Explorer” در کنترل پنل باز کنید و پوشه htdocs را انتخاب کنید (C:\xampp\htdocs برای نصب های استاندارد). این فهرست اطلاعات فایل جمع آوری شده برای صفحات وب را که روی سرور XAMPP خود آزمایش می کنید ذخیره می کند. پوشه htdocs از قبل باید حاوی داده هایی برای کمک به پیکربندی وب سرور باشد. اما شما باید پروژه های خود را در یک پوشه جدید ذخیره کنید (مثلاً “پوشه test”).
   
 • کدهای زیر را در ویرایشگر کد نوشته و آن را با نام test.php در پوشه “test” خود (C:\xampp\htdocs\test) ذخیره نمایید.
<html>
 <head>
  <title>PHP-Test</title>
 </head>
 <body>
  <?php echo '<p>Hello World</p>'; ?>
 </body>
</html>
 • آخرین مرحله اکنون این است که مرورگر وب خود را باز کنید و صفحه PHP خود را از طریق localhost/test/test.php بارگیری کنید. اگر در پنجره مرورگر شما عبارت “Hello World” نمایش داده می شود، پس XAMPP خود را با موفقیت نصب و پیکربندی کرده اید.

منبع: ionos.com